1983 yılında Ar-Can makine yüksek makine mühendisi Orhan İnam tarafından kurulmuştur. Kendisi Türkiye’deki gıda sektörünün oluşmaya başladığı 1970-1980 yıllarında sektörün o günlerden bugüne lideri olan Ülker firmasında teknik müdürlük ve işletme müdürlüğü yapmıştır. Ülker’den ayrıldıktan sonra doğduğu şehir olan İzmir’e yerleşen İnam, sektörün makine tedariki konusunda hemen hemen tamamen dışa bağımlı olmasından dolayı gıda makineleri imalatına başlar.
 

1991 yılına kadar çikolata, çubuk kraker, bisküvi ve gofret imalatına yönelik makine yapan Ar-Can, bu tarihten itibaren bazı ürün çeşitleri üzerinde ihtisaslaşıp ürettiği makinelerin kalitesini hızla yükseltmeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda çikolata kaplama, bar, çubuk kraker ve marshmallow hatları imalatı üzerine yoğunlaşmış ve kendi imal ettiği makinelerin ithalatına son vermiştir.

 

1994 yılında bir trafik kazası sonucu firmamızın kurucusu Orhan İnam'ı kaybettik. Bu tarihten itibaren firmanın yönetimini Orhan Bey'in oğulları Cem ve Can ile eşi Şükran İnam yürütmektedir. Aynı zamanda söz konusu yıl içerisinde ilk ihracatını gerçekleştiren firmamız, bugün 5 kıtada 60'tan fazla ülkeye makine ihraç eden bir marka haline gelmiştir.

1996 yılında Atatürk Organize Sanayi Bölgesindeki 4.000 m2 kapalı alana sahip yeni fabrikasına taşınan Ar-Can, eski işletmesinde yapamadığı yatırımları kısa süre içerisinde gerçekleştirmiştir. 

 1998 yılına kadar makine ekipman yatırımını tamamlayan firma, bundan sonra teknolojik yatırımlara ağırlık vermiştir. 1998 yılından buyana makine projelerimiz 3 boyutlu katı modelleme programlarında yaratılmaktadır. Bu sayede tasarım aşamasındaki hatalar ortadan kaldırılmıştır.

 

2001 yılında Ar-Can, üretim standardını ISO9001 kalite belgesi ile belgelendirmiştir. Ayrıca üretimini ERP programı ile (üretim kaynak planlaması) takip etmeye başlamıştır.

Bugün Ar-Can, ikinci nesil tarafından yönetilen, tasarımlarını tamamen 3 boyutlu katı modelleme programları ile yapan, ürün ağaçlarından satın almaya, üretimden depo takibine kadar tüm üretim aşamaları ERP programı ile takip eden, CNC tezgahları ile yaptığı hatasız üretimlerini 5 Kıtadaki 60 ülkeye çikolata ve şekerleme hatları olarak ihraç eden bir firmadır

Vizyonumuz; hem müşteri hem de çalışan memnuniyeti ile tercih edilen firma olmaktır. Firmamızın en büyük sermayesi ise, tüm paydaşlarımız tarafından bize duyulan güvendir. Bu değerimiz tüm iş hayatımız boyunca birinci önceliğimiz olarak kalacaktır.

Tanıtım filmimizi buradan izleyebilirsiniz.